sorsunkért
sorsunkért
"Nem mindig lehet megtenni, amit kell, de mindig meg kell tenni,  amit lehet!"
FŐMENŰ
 
KÖZÉLET
 
HISTÓRIA
 
JEGYZETEK
 
FÓRUM
 
SORSOK
 
IRODALOM
 
KÖNYVISMERETETŐ
 
GYEREKEKNEK
 
TÁRCA
 
ÍRNI KELL
 
TUDÓSÍTÁS
 
TUDOMÁNY
 
HOZZÁSZÓLÁSOK
 
ÍRÓINK VERSEI
 
TÖRTÉNETEK
 
ÉRTÉKEINK
 
Reményi Tibor

Ha mégis újraszületek

2021.08.01. 00:00, Reményi

Ha mégis újraszületek?

 

A dolog akkor kezdett igazán érdekelni, amikor elolvastam Jankovich István 1992-ben megjelent könyvét saját klinikai haláláról és az onnan való visszatérésről (Túléltem a halálomat). Jankovich építészmérnök volt, és az 1964-ben bekövetkezett „halálos” balesetét olyan tárgyilagos pontossággal, olyan nyelven és fogalomkészlettel írta le, ami számomra egyből hitelesítette beszámolóját. Már ismertem Moody híres könyvét (Élet az élet után – a szerk.), de talán épp bestseller volta miatt kissé idegenkedtem tőle, nem tudtam a szenzációkereséstől elválasztani a valódiság elemeit. Jankovich Budapesten, Münchenben és Londonban tanult, építészmérnöki diplomát szerzett, a haburú után Budapesten kezdett dolgozni. 1956-ban a Műegyetemen tanított, diákjaival aktívan részt vett a forradalomban, és még abban az évben elhagyta az országot. Végül Svájcban telepedett le, ott érte a baleset a luganói országúton. Hat percig volt a klinikai halál állapotában.

A reáltudományok embere volt, érzéketlen a misztikára, csak a matematikailag és/vagy kísérletileg bizonyíthatót fogadta el valóságosnak. Az ő esetének hihetőségét kétségtelenül megerősíti az a tény, hogy magához térése és operációja után, még a kórházi ágyon azonnal írni kezdte friss halálközeli élményeit. Olyan elemi erővel élt benne az „átéltek” valósága, hogy mindenre „emlékezett”, és viszonylag könnyen le tudott írni több oldalnyi szöveget. Tudatában volt, hogy ha most nem rögzíti a „történteket”, akkor később az elmosódó emlékeket felülírhatja a fantázia és a későbbi benyomások, ami miatt torzulni fog a beszámoló. Ez a kórházi kézirat képezte könyvének vázlatát, főleg a konkrétumok tekintetében.  A halálélmény kitágította gondolkodását, ezután nem volt számára kérdéses, hogy a szellemi világ valóságos, sőt valóságosabb és erősebb, mint az anyagi. Beszámolójának egyik lényeges mondanivalója az a rádöbbenés, hogy a reinkarnáció létezik. Az életfilm lepörgése közben felvillantak előtte előző életeinek képei. Mérnök lévén, ezek mellé az „emlékképek”, majd a későbbi intuitív megérzések és az álomszerű (látomásos?) tapasztalatok mellé bizonyítékot akart keresni. Beszámolójában éppen ezt éreztem meggyőzőnek, hogy nem a „vagy hiszem, vagy tudom?” kizáró módján tette fel a kérdéseket - eleve azt tételezve, hogy amit hiszek, arra nem találhatok fizikai bizonyítékot, illetve amit egyszer bizonyítottam, azt nem kell többé hinnem -  hanem azt értette meg, hogy az intuíció nem ígéri ugyan, de nem is zárja ki az anyagi-testi bizonyíték megtalálását. A szellemi látásmód nem „haragszik” a meteriálisra (ellentétben a marxista materialistákkal, akik üldözték a szellem embereit!), sőt „örül” annak, ha arról az oldalról is sikerül az embernek belelátni a világ valóságába. Jankovich kutatni kezdte, voltak-e, és ha igen, akkor hol és mikor előző életei, és talált is tárgyi bizonyítékokat.

A reinkarnációról szóló óriási irodalom rengeteg „bizonyítékot” és majdnem ugyanannyi cáfolatot tartalmaz. A legkülönfélébb tudományágak képviselői elemzik a beszámolókat, főleg a regressziós hipnózisban nyert adatokra támaszkodva. Az úgynevezett bizonyítékok egy része számomra is elfogadható, bár közelebb áll hozzám Gyökössy Endre, a neves pasztorál-pszichológus szellemes vélekedése, miszerint „a reinkarnációban már előző életemben sem hittem.” 

Többek mellett Elisabeth Kübler Ross orvospszichológus munkásságát tanulmányozva és Carol Bowman Visszatérés a mennyekből c. könyvét elolvasva, egyre jobban megbarátkoztam az újraszületés gondolatával. Ismertem kisgyermekeket, akiknek elejtett mondatai, olykor hosszabb meséi arról szóltak, hogy ők már ezt vagy azt látták, itt és itt már voltak, stb. Baráti körömből tudok olyan eseteket, amikor egyértelmű volt, hogy a három éves kisgyerek nem láthatta sem tévében, sem képeskönyvben, nem is hallhatta szüleitől, amit mondott. Egy ilyen konkrét kijelentésnek a véletlenszerű valószínűsége gyakorlatilag egyenlő a nullával. A kollektív tudatalattiból szűrődnek be kicsiny agyába? De hogyan? Miféle közvetítő csatornán?

Az operatőr orvosok, anaszteziológusok, pszichoterapeuták, műtős asszisztensek, orvosi műszerészek, a kórházi technikai személyzet tapasztalatai ugyancsak perdöntőek lehetnek. A hálálközeli élményeknek az a magyarázata, hogy bizonyos agyterületek oxigénhiányos állapota idézi elő a hallucinációs élményeket, legtöbbször nem állja a meg a helyét. Hogyan lehetne ezzel magyarázni azt, amikor a műtőasztalon eszméletlenül fekvő, technikailag tájékozatlan beteg, aki soha nem látott még hasonló eszközöket, felébredése után lerajzolja a műszerek formáját, megmondja típusszámát, sőt még azt is, hogy mit mutattak a kijelzők, amikor ő már „halott volt”?  Az erről szóló beszámolók azt is kihangsúlyozzák, hogy az említett eszközök nem voltak a beteg látóterében, tehát még ébren sem láthatta őket. Nem létezik olyan oxigénhiányos állapot, amely az ébrenléthez képest ilyen többletinformációt képes regisztrálni és visszaadni, vagy, ha igen, akkor ez tényleg olyan csodája a tudatnak, amely azt bizonyítja, hogy semmit sem tudunk az emberi agy- és idegműködésről. A tudatnak, ha ez még tudat, olyan minőségéről lehet itt szó, amely nem köthető az ismert agyi funkciókhoz. Akkor mihez?  Mégis van olyan lélek vagy lélekrész, amely kiléphet a testből?

Nagyon keskeny a mezsgye amin mozoghatunk, ha nincs semmilyen személyes élményünk ilyenfajta fantasztikus dolgokról, csak gondolataink legmélyén mocorog valami sejtésféle, valami ködös ráérzés. Ahogy Jung mondta: „néha fáj bennünk az Isten-formájú űr”. Nem volt halálközeli élményem, nem vetettem alá magamat regresszív hipnózisnak, soha nem voltak olyan álombeli látomásaim, amit fizikailag bármi is igazolt volna, de nem tartozom a csípőből elutasítók közé sem. Az „egzakt” nyugati tudomány lényegében ma is materialista (sőt monetarista), és eléggé szenvedélyesen kitaszít magából minden más irányú megközelítést. Tudománytalanságra hivatkozva rengeteg értékes megfigyelést és adatot dobunk ki, nagyon sok élményt fojtunk el, vagy gúnyolunk ki.

A hitetlenekkel ellentétben azt tartom abszolút értelmetlennek, irracionálisnak, hogy csak ennyi legyen ember-mivoltom teljessége, amit mostani életemben átéltem. Olyan egyértelműen átszövi az anyagi-testi létforma szerkezetét az anyagon túli valóság „érzete”, hogy pusztán ez a tapasztalat rádöbbent egy élő szellemi kapcsolatrendszerre, aminek én is része vagyok. 

Senkit nem tudok és nem is akarok meggyőzni a reinkarnáció valóságáról, hiszen észérvekkel magamat sem tudom. Ez amúgy is merő képtelenség, mint ha egy olyan rádióval szeretném fogni a rövidhullámú állomásokat, amelyen csak URH sáv van. Nem fog sikerülni, pedig van adás a rövidhullámon, nem is kevés.

Szintén Jung írja saját élettörténetéről szóló könyvében: „Olyan érzésem volt, hogy a történelem egy töredéke vagyok, egy olyan szövegrészlet, amelyből hiányzik a megelőző és az azt követő szöveg. El tudtam képzelni, hogy éltem az előző évszázadokban és találkoztam olyan kérdésekkel, amelyeket nem voltam képes megválaszolni. Azért születtem újra, mert nem teljesítettem a rám kirótt feladatokat.”

»Tisztán kell látnunk: a reinkarnáció nem spiritiszta vesszőparipa, és nem a lét célja, hanem eszköz, amely a Célba segít. A Törvény, a „szemet szemért" kényszere és nyomorgatása, végül elvezet egy alapvető metamorfózishoz: „szükség néktek újonnan (értsd: mássá) születnetek.” (Jn. 3,7.)  (Szabó György)«

A halálközeli élmények átélői szinte kivétel nélkül gyökeresen másképp látják addigi és azutáni életüket, a változást egyértelműen pozitívnak élik meg. Azt a „színről színre látást”, amiben részük volt, nem lehet „épp ésszel” vizualizálni. Ezért nem működik semmiféle meggyőzés és bizonyítás, ha működne, már nem arról lenne szó. Legtöbbjük megszabadul a halálfélelemtől, és ezzel egyidejűleg felértékelődik előttük mostani életük fontossága és felelőssége. Mélyebben megértik, mekkora jelentősége van minden itt kimondott szónak, minden elkövetett cselekedetnek. Sokkal világosabban látják, hogy ez az élet valóban megismételhetetlen, az itt és most kapott (kért, vállalt) élet-alkalmat itt és most kell kihasználni, a reinkarnációról való filozofálgatásnak nincs halasztó hatálya a most elvégzendőkre nézve. Nem tesz felelőtlenné, ha komolyan számolok az újraszületés lehetőségével.

Akik erről többet” tudnak” (átéltek, üzeneteket vettek, látomásokat láttak, „elragadtattak”, ősi iratokat megfejtettek stb.), azt mondják, hogy mindenki önként és szabadon dönt arról, hogy mikor és hol szülessen újra. Mindegy is, hogy miféle lehetőségek merülnek föl, milyen létezés-tartományok között lehet „választani”, a fontos, hogy én dönthetek. A Jung szerint „rám kirótt feladatokat” nem külső kényszernek érzem, hanem belső vágynak.

Most csak arról tudok okoskodni, hogy racionálisan végiggondolt életemben mit tennék másként, és mit ismételnék ugyanígy. Visszatekintve eddigi életutamra, alig van, amit egészen másképp csinálnék. Tudom, érzem, hogy érzelmeim őszinték, és döntéseim szabadok voltak, akkor is, ha később sajnáltam, hogy milyen következményei lettek. Be kell látnom, hogy nem csak rajtam múlott, és, hogy a többi érintett ember is részese volt döntéseimnek és vállalásaimnak. Persze van, amit sajnálok, és másképp tennék, ha újra 15 éves lehetnék. Megtanulnék például rendesen táncolni, mert ennek hiányát sokszor éreztem. De ma sem mennék a Szovjetunióba egyetemre, ahogyan nem mentem 40 évvel ezelőtt, akármivel csábítanának is. Ezek a meggondolások persze nem mérhetőek ahhoz a döntéshez, amit majd akkor, ott a „másvilágon” hozok, ha hozok.

Ahhoz, hogy jól tudjak dönteni következő életem felől, annak a látásmódnak a birtoklása kell, amit az életfilm végignézése közben-után kapunk meg, erről itt és most értelmetlen és felesleges is beszélni.

Jézus mondta Nikodémusnak: „…ha valaki nem születik újonnan, nem láthatja meg az Isten országát.”  (János ev. 3:3.) és „Szükség néktek újonnan születnetek” (János ev. 3: 7.) Mit akart ezzel mondani? Vajon számára is természetes volt a reinkarnáció törvénye, mint ahogyan az ókori Egyiptomban és a hellén kultúrában?  A modern teológia és vallásfilozófia az eléggé megfoghatatlan erkölcsi, lelkiségi újjászületést érti ki (akarja kiérteni?) Jézus mondásából. A görög és az arám nyelv egyes tudósai úgy vélik, hogy itt a teljesen természetes, emberi testbe való újraszületésről van szó.  Ki tudja?  Talán meglepő, de a korai kereszténység is 300 évig tanította a reinkarnációt – a Biblia alapján -, amíg Julianus, majd Nagy Konstantin által erős római befolyás alá nem került az egyház.

»Head és Cranston A Reinkarnáció kelet-nyugati antológiája című könyvében olvasható a következő meggyőző összegzés: „Úgy látszik, a katolikus tudósok kezdik visszautasítani, hogy a római egyháznak bármi köze lett volna Órigenész kiátkozásához. Ezzel azt sugallják: az egyház téved, ha azt hiszi, hogy sok évszázadon át elítélte Origenészt. Azonban e tévedés egy katasztrofális eredménye még mindig megmaradt; nevezetesen, hogy kiutasították a keresztény hitből a lélek korábbi létezésének elméletét, vagyis a reinkarnációt”« (Noel Langley: Edgar Cayce a reinkarnációról) *

» Az előző életekre rengeteg bizonyíték létezik ugyanúgy, ahogy a másvilág létére is. Akik megjárták a halált, mind ugyanarról az érzésről számolnak be«: a – nem véletlenül földöntúlinak nevezett – boldogság, szeretet és végtelen nyugalom vette körül őket. Joggal gondolhatjuk, hogy ilyen az élet test nélkül, ám az eddigi tapasztalatok alapján ebből könyörtelenül ki kell szakadni, és elkezdeni egy újabb „kört” a földön, a fizikai létben.
Hipnotikus transzban különösebb nehézség nélkül érhetünk el korábbi életeket, és bár a módszernek az elmére gyakorolt hatása kissé kártékony, kétségkívül meggyőző, amikor valaki egy abban az életében ismeretlen nyelven kezd el beszélni, továbbá olyan részletekről számol be, amik teljesen illenek az adott korra és földrajzi területre.

A legérdekesebb talán azoknak a kisgyerekeknek az esete, akik néha minden átmenet nélkül elmesélték, hogy hívták őket az ezt megelőző életükben, vagy pontos leírást adnak az utcáról házról, ahol laktak, de van, aki a régi szüleit szeretné visszakapni, vagy az elsüllyedt hajóját siratja. Elgondolkodtató, hogy számos esetben ellenőrizték a gyerekek által megadott adatokat, és a legtöbb esetben pontos egyezésekre bukkantak.

A testenkívüliségre csak kevesen emlékeznek vissza, és ha mégis, a delikvens mélyen hallgat. Sokszor maga is kételkedik saját épelméjűségében. Pedig tudományos vizsgálatok is igazolják, hogy a lélek képes elszakadni a testtől. Az “out of body experiences”(OBEs), azaz a testen kívüli élmények – magyar átélők és külföldi kutatók szemüvegén keresztül elevenednek meg most előttünk.

A southamptoni egyetem kutatói 2000-ben 63 klinikai halál állapotából visszahozott személyt vizsgáltak meg kórházi körülmények között. Tizenegy százalékuk számolt be tiszta gondolatokról, érzelmekről, holott az EEG-műszer kétséget kizáróan bizonyította: a kritikus időben az agy elektromos aktivitása szünetelt!

A tudósok szerint lehetséges magyarázat, hogy a tudat valamilyen szinten független az agytól. Ahogy egy tévékészülék átalakítja az elektromágneses hullámokat képpé és hanggá, úgy használja a tudat gondolatközlésre az agyat. A „készülék” gyors ki- és bekapcsolása, vagyis a klinikai halál után maradhat valamilyen nyom arról, hogy a tudat elhagyni készült székhelyét.

A testen kívüli élmények rokoníthatóak az „érzékszerveken túli érzékeléssel” (ESP). Bár Hans. J. Eysenck, a londoni egyetem nyugalmazott professzora és Carl Sargent, a cambridge-i egyetem pszichológus doktora szerint a meghatározás nem túl szerencsés. „Normális” érzékelésünktől eltérőt, idegent sugall – pedig nem idegen, csak más. A látás, szaglás, hallás, ízlelés, tapintás mellett létezik egy régóta emlegetett, az öt felsoroltnál általában gyengébben működő észlelési forma is. Megérzés? Hatodik érzék? Ez a látható, illetve kézzelfogható anyaghoz nem köthető, viszont nagy valószínűséggel valós képesség számos történelmi rejtélyre, isteni csodára adhat magyarázatot. Ha nem foglalkozunk a tényekkel, attól azok még tények maradnak.

Nem tudom, mi az igazság. Azonban sok jel mutat arra, hogy olykor az igazság különösebb, meghökkentőbb, mint a legképtelenebb fikció… Nem tudom, lesz-e köze mostani eszméletemnek ahhoz a létállapothoz, amelybe lelkem kerül testem halála után. Magamra ismerek-e, ha minden mássá válik a túlparton? Azt sem tudom pontosan, „miből van” a lelkem, és meddig szárnyalhat a téren és időn túli valóságok végtelenjében. Ha újra is fogok születni, de semmire sem emlékszem mostani életemből, nem olyan-e az egész, mintha nem is én születnék újra? A logikus ész itt semmire sem megy… Nincs más bizonyosságom nekem sem, mint hogy „mégis csak egy nagy ismeretlen Úrnak vendége voltam”.  Csak egyszer voltam?  Csak egyszer lehetek? És csak itt, ezen Földön?

                                               ……………………..

*Órigenész ( (Alexandria 184 körül – Türosz, 254) görög nyelven alkotó egyiptomi ókeresztény teológiai író, exegéta, azaz a szentírás-magyarázat tudósa. Szerinte azok lelkei, akik itt a földön bűnt követtek el, halál után tisztító tűznek vettetnek alá, miközben a jók bemennek a paradicsomba. Órigenész számára nincs örökké tartó tűz, illetve pokolbeli büntetés. Minden bűnös megmentetik, még a démonokat és magát a Sátánt is megtisztítja az Ige. Miután ez megtörtént, Krisztus visszaérkezik, és minden ember nem anyagi, hanem szellemi testben támad fel. Ez az órigenészi tanítás szorosan kapcsolódik az apokalipszis gondolatához. A jelen látható világot egy másik előzte meg. A preexisztens emberi lelkek olyan szellemi létezők, akik elestek Istentől az előző világban, és ezért most anyagi testhez vannak kötve. A léleknek az előző világban elkövetett bűnei magyarázzák Istennek kegyelmének különböző mértékét, melyet itt a földön mindenkire külön-külön kiterjeszt. Ezt a gondolatot szintén kemény óegyházi bírálat érte. (A szerk.)

Kinek szurkolok?

2021.03.17. 00:00, Reményi
Címkék: szurkolás

Nézem a foci EB egyes meccseit, és őszintén meg kell állapítanom, hogy többek között  azért nem lehetnék bíró, azaz játékvezető, mert mindig jobban szimpatizálok az egyik csapattal, mint a másikkal.

Elejére | Újabbak | Régebbiek | Végére |
 
ÍRÓINK BLOGJAI
 
SORSTÁRSAK
 
ARCHIVUM
 
Hasznos linkek
 
GALÉRIA
 
IN MEMORIAM
 
Átvett írások
 
Naptár
2024. Március
HKSCPSV
26
27
28
29
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
<<   >>
 
Számláló
Indulás: 2021-01-18
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Hírdető
 

Legnehezebb magyarnak lenni a Kárpát-medencében!


Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierj&#232;t!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre